بیماری‌هایی که بین انسان و جانوران  قابل انتقال مي‌باشند به عنوان يک معضل بهداشتي مهم در اکثر کشورهاي جهان مطرح بوده و ساليانه مبالغ هنگفتي را به بخش بهداشت تحميل مي‌نمايند. بیماری‌هایی که در این گروه قرار دارند عبارتند از: بروسلوز، سیاه زخم، موارد حيوان گزيدگي مشكوك به هاري، ليشمانيوز جلدي(سالک)، ليشمانيوز احشايي(کالا آزار)،کیست هيداتيک، و بيماري‌هاي نوپديدي مانند سارس، جنون گاوي، آنفولانزاي پرندگان،تب دانگي، CCHF و . . . که جديدا به آن‌ها اضافه شده است.

بيماري هاري :

بیماری عفونی حاد ( آنسفالیت ) و کشنده ويروسي است. این بیماری مخصوص گوشت خواران اهلی و وحشي بوده ، انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار، بطور تصادفی و اغلب ازطریق حیوان گزیدگی به آن مبتلا مي شوند .اصلی ترین راه سرایت بیماري گازگرفتن به وسيله حيوان هار است . البته از طريق کشيده شدن پنجه آغشته به بزاق حاوي ويروس نيز منتقل مي شود .

بیماری هاری یکی از بیماریهای مشترک بین حیوان وانسان است که اهمیت این بیماری ،در میزان کشندگی 100% آن می باشد .

در ایران بیش از( 85%) از طریق سگ (خانگی گله ) اتفاق می افتد.

اقدامات اوليه پيشگيرانه درصورت گازگرفتگي:

تب مالت:

تب مالت یا  بروسلوز  یکی  از  بیماري هاي  عفوني قابل انتقال بين انسان و حيوان  بوده که از طريق حيوانات  آلوده ( گاو، گوسفند ، بز ، شتر، خوک و گاوميش ) به انسان منتقل مي شود . عامل بيماري میکروبی  است  به  نام  بروسلا  که  بواسطه  جوشاندن  یا پاستوریزاسيون  شير و فرآورده هاي  آن  از  بين مي رود. علایم بیماری: علایم شایع آن تب و لرز ، خستگی ، تعریق ، سردرد ، درد مفاصل وکمر ، بي اشتهايي ، کاهش ، وزن ، يبوست ، گلودرد و سرفه خشک  مي باشد . مهم ترین راه انتقال  مصرف شیر خام آلوده، فرآورده های لبنی تهيه شده از شير خام  يا شيري که به خوبي جوشيده نشده مخصوصا پنير محلي ، خامه ، سرشير ، بستني و ....

* مهم ترین علامت بیماری در دام ها سقط جنین و زايش دام نارس مي باشد . 

پیشگیری:

بستنی های سنتی قابلیت انتقال تب مالت را دارند.

بیماری سالک:

 بیماری سالک یا لیشمانيوز پوستي از مهمترين بيماري هاي پوستي مشترک يا قابل انتقال از حيوان به انسان است .در اين بيماري زخم هايي بر روي نقاط مختلف بدن (بخصوص صورت ،دست و پا) ايجاد مي شود که علاوه بر نياز به درمان طولاني مدت - در بعضي موارد حدود يک سال - از عوارض آن  به جا ماندن يك جوشگاه دايمي و فرو رفته پس از بهبودي ميباشد،كه وجود اين جوشگاه در ناحيه صورت بخصوص در دختر خانم ها به زيبايي فرد لطمه مي زند. ناقل سالک ، پشه ریزی بنام پشه  خاکیمی باشد که  از طريق گزش و خونخواري  انگل بيماري را انتقال مي دهد.

توصیه‌ها

تب کریمه کنگو :
آیا میدانید بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق نیش کنه آلوده و تماس انسان با خون و لاشه حیوان آلوده ،منتقل می‌گردد.تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که برای انسان بیش از 50% مرگ و میر دارد.
علائم بیماری شامل: تب ناگهانی و شدید ، ضعف ، سردرد ، درد شدید در ناحیه پشت و کمر و بی اشتهایی که ممکن است در موارد شدید و مرگبار ، خونریزی از لثه ، بینی ، ریه‌ها ، روده و رحم اتفاق بیافتد.

در راستای پیشگیری از بیماری توصیه‌های ذیل لازم و ضروری است:

در صورت برخورد با علائم بیماری ، سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود مراجعه نموده تا اقدامات درمانی به عمل آید.

منبع: دستورالعمل هاي كشوري مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت

گردآوري: واحد پيشگيري و كنترل عفونت بيمارستان بهمن