به گزارش روابط عمومی بیمارستان بهمن، بیماری آنفولانزا معمولاً  از پاییز تا اوایل  بهار شیوع و مشاهده می ‌شود. آنفلوانزا با علائم عطسه، سرفه و احساس خستگی  همراه است. شدت این بیماری در میان افراد مختلف متفاوت است، اما به علت پاندمی کووید-19 باید در این ماه‌­ها بیش­تر مراقب خودمان باشیم.

سرفه ، عمل اختیاری یا غیر اختیاری پاکسازی گلو و مسیر تنفسی از ذرات خارجی، میکروب‌ها، عوامل تحریک کننده، مایعات و موکوس است. با اینکه گاهی اوقات سرفه  یکی از نشانه‌های بیماری جدی و زمینه‌ای باشد اما اکثر اوقات بدون نیاز به دارو بهبود پیدا می‌کند. بد نیست بدانید که برخی از میکروب‌ها با ایجاد سرفه سعی در پخش شدن و انتقال به سایر افراد دارند. برخی سرفه‌ها نیز فقط در شب اتفاق می‌افتند. راه‌های مختلفی برای تشخیص علت سرفه وجود دارد.

بسيج ملي تغذيه سالم  15 دي ماه تا 30 دي ماه  

برگزاری بسيج ملي تغذيه با هدف فرهنگسازي و اصلاح الگوي تغذيه جامعه و كاهش شيوع عوامل خطر تغذيه اي بيماري هاي غير واگير از جمله كاهش مصرف قند، نمك و چربي، افزايش مصرف ميوه، سبزي و حبوبات و پيشگيري از كنترل وزن و چاقي در سطح كشور

بیماری  Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) :یک بیماری خونریزی دهنده تبدار حاد است که بیشتر به وسیله کنه منتقل می شود .با وجودی که ویروس مخصوص حیوانات است موارد تک گیر و همه گیر CCHF در انسان نیز اتفاق می افتد. این بیماری مرگ و میر بالایی دارد. 
عامل بیماری: عامل بیماری اولین بار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه هیا لوما جدا شد. بالغ بر 18 نوع ویروس در انسان ایجاد تب های خونریزی دهنده می کنند و همه RNA Virus  هستند که یکی از آنها ویروس       می باشد، این ویروس ازگروه   Arthropod – Borne Viruses ld می باشد.

از  سال 2005 واحد ايمني بيمار سازمان جهانی بهداشت(WHO) كمپين بهداشت دست را با شعار" مراقبت تمیز، مراقبت امن تر" را در سراسر دنيا آغاز نمود و روز 5 مي را روز جهاني بهداشت دست نامگذاري كردند، بیش از 130 کشور عضو سازمان و کشورهای غیر عضو حمایت خود را برای پیشگیری از عفونت های مرتبط با اقدامات درماني- مراقبتي(HAI) اعلام نمودند، كه تسهیلاتی جهت فراهم سازی امكانات و الزامات بهداشت دست ایجاد گردید. طبق آمار اعلام شده از طرف سازمان جهاني بهداشت، سپسيس ناشي از اقدامات درماني-مراقبتي، سالانه حيات بيش از 30 ميليون بيمار را تحت تاثير قرار مي دهد، بنابراين سازمان به منظور جلب نظر سياستگذاران بهداشتي به اهميت اين مسئله، كمپين بهداشت دست را در سال 2018 با شعار"پيشگيري از سپسيس در دستان شماست" برگزار مي نمايد.